„U-zależnie-nie czy Współ-zależnie?”

KIEDY:
I TERMIN: 31 maja-2 czerwca 2024 GDYNIA
II TERMIN: 4-6 października 2024 POZNAŃ

HARMONOGRAM:
Piątek: 15:00-19:00
Sobota: 9:00-13:00 i 15:00-18:00
Niedziela: 9:00-13:00

Liczba uczestniczek_ów:
Mini: 8 osób max: 12 osób

INWESTYCJA: 950 zł

ZAPISY:
GDYNIA: https://forms.gle/ejNqFAe2dHPEmaEaA
POZNAŃ: https://forms.gle/bktz7vcHdwvjMWmA9

PROWADZĄCA: Katarzyna Rejniak 

Zapraszamy osoby:
• zainteresowane tematem uzależnień
• terapeutki/terapeutów w trakcie szkolenia
• osób towarzyszących osobom będącym w procesie chorej zależności

Jednym z najbardziej bazowych dążeń człowieka, jest potrzeba bycia połączonym” piszą autorzy w Polifonii Współczesnych Terapeutów Gestalt. Odnoszą się w tym zdaniu do Self i tego, jak owo połączenie realizuje się w świecie i poprzez świat. A gdyby popatrzeć na to w perspektywie uzależnienia?
Zadnie to, dotyczy każdego z nas, to co stanowi różnicę, znajdujemy na biegunach doświadczenia, na których możemy zaobserwować współ-zależność i u-zależnie-nie.
Pierwszy z nich utkany jest z obecności innych osób, możliwości oparcia, dawania i brania. Drugi jest raczej bezosobowy z dużym ładunkiem krótkotrwałego regulowania napięcia, często pozornie ubrany w płaszcz radości i spokoju.

W pierwszym schronienie daje poczucie połączenia z żyjącymi sercami, w drugim schronieniem jest „chemiczny eliksir”. Jeden i drugi czasem jest trudny, jeden i drugi, jest kojący. Pierwszy jest zwykle „ku życiu”, drugi raczej „ ku nieczuciu/ku izolacji/ ku śmierci”.
Jestem autorką książki „(Nie)obecność. Uzależnienia w kulturze kryzysu przynależności.” Na jej łamach poszerzam perspektywę rozumienia uzależnienia. Czuję jednak po ponad roku, od jej wydania, że to nie wszystko, co jest dla mnie w tym obszarze ważne. Poza identyfikowaniem problemu, chcę szukać sposobów na budowanie kolektywnego pola wsparcia, redefiniować zaklęcie z u-zależnienie-nie na współ-zależnie. Zależy mi na szukaniu zdrowej współ-zależności. Chcę wyruszyć w podróż odnajdywania „ciepłego i puchatego”. Zaplatać sieć wsparcia w oparciu o zdrowe połączenie, aby Self mogło w pełni rozkwitać i korzystać z każdego Tu i Teraz, jakiekolwiek ono jest.

Zapraszam Kasia