Szkoła Psychoterapii Gestalt
Podyplomowa 4-letnia szkoła przygotowująca
do wykonywania zawodu psychoterapeuty.
Ukończenie szkolenia jest podstawą do ubiegania się o certyfikat Psychoterapeuty EAGT
I etap kurs podstawowy
2 lata
344 godziny teorii i metodologii
50 godzin treningu interpersonalnego
Szerokie zastosowanie metody Gestalt w praktyce zawodowej – stanowi wprowadzenie i jednocześnie bazę do etapu II – dla osób szkolących się w zawodzie psychoterapeuty Gestalt. Edukację można zakończyć na tym etapie.
Kurs skierowany do psychologów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, studentów o kierunku psychologicznym, pedagogicznym, opiekuńczym oraz dla osób zainteresowanych podniesieniem kompetencji psychologicznych i zainteresowanych wykonywaniem zawodu psychoterapeuty (szkolenie można zakończyć na tym etapie lub kontynuować).
Program poszerza kompetencje zawodowe, dostarcza wiedzę i umiejętności niezbędnej do pracy, w której podstawą jest kontakt interpersonalny.
Poszerzenie kompetencji zawodowych w podejściu Gestalt wymaga od adepta gotowości do nauki poprzez doświadczanie i eksperymentowanie, które wiąże się z zaangażowaniem zawodowym i osobistym.
Na tym etapie istnieje pewna dowolność i swoboda. Uczestnik decyduje, które treści włączy w swój warsztat zawodowy, a z których zrezygnuje, zwłaszcza jeśli edukację zakończy na i etapie.
II etap program kliniczny
2 lata
435 godzin teorii i metodologii
100 godzin superwizji
Specjalistyczne szkolenie w zakresie prowadzenia psychoterapii Gestalt.
Kurs skierowany do osób zainteresowanych zdobyciem zawodu psychoterapeuty, osób zainteresowanych podniesieniem i wzbogaceniem kompetencji zawodowych dla pedagogów, psychologów, wychowawców, terapeutów, nauczycieli.
Przygotowanie do wykonywania zawodu psychoterapeuty Gestalt poprzez nabycie teoretycznej wiedzy i praktycznych umiejętności.
Decyzja o pracy w podejściu Gestalt wymaga od adepta nie tylko zaangażowania intelektualnego, lecz także wysiłku emocjonalnego. Kandydat na psychoterapeutę już na początku drogi zdobywania umiejętności zawodowych powinien mieć decyzję na otwartość i bezpośrednią komunikację z innymi, gotowość do wychodzenia poza własną strefę komfortu, badania swoich trudności w kontakcie z innymi i podejmowania wysiłku do pokonania tychże trudności.
Kompetentny psychoterapeuta Gestalt posiada bowiem nie tylko szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne, lecz także potrafi być elastyczny i obecny emocjonalnie w różnorodnych sytuacjach kontaktu z jednostką i grupą.
Dlatego szkolenie w zawodzie psychoterapeuty Gestalt jest dużym wyzwaniem i nie jest rekomendowane dla osób szukających jedynie rozwiązania swoich trudności, poznania siebie i rozwoju osobistego. W tym zakresie odpowiedniejsze wydaje się podjęcie jakiejś formy własnej psychoterapii lub skorzystanie z warsztatów rozwoju osobistego.
Program
Podstawy teoretyczne humanistycznej pomocy psychologicznej Gestalt
- źródła Gestalt
- założenia teoretyczne
- filozofia Gestalt
- proces psychoterapii
- psychoterapeuta Gestalt – kompetencje i umiejetności pracy w relacji
- koncepcja relacji Psychoterapeutycznej Gestalt Ja – Ty
- diagnoza fenomenologiczna
- zastosowanie metydy Gestalt
- eksperyment w procesie psychoterapii Gestalt
- pojęcia Gestalt
- techniki i narzędzia interwencja
- kryzys praca z traumą
- praca w wybranych problemach klinicznych
- etyka w pracy psychoterapeuty Gestalt
- koncepcja zaburzeń
- proces zmiany w psychoterapii
Metody, techniki i formy pracy w praktyce klinicznej psychoterapeuty
- metody
- techniki
- praca indywidualna i grupowa
Superwizja praktyki klinicznej adeptów
- praca kliniczna pod superwizja
- praca warsztatowa pod superwizją
Proces rozwoju osobistego adepta:
- psychoterapia indywidualna
- psychoterapia grupowa
- staże kliniczne
- praca końcowa
- egzamin praktyczny