
Marcin Szczygieł
Superwizor psychoterapii, psycholog, psychoterapeuta, nauczyciel zawodu psychoterapeuty
Ukończył całościowe szkolenie w psychoterapii gestalt (2003) oraz akredytowane przez EAGT szkolenie superwizorskie (2009).
Od 1994 roku prowadzi psychoterapię osób dorosłych.
Od 2009 roku superwizuje psychoterapeutów pracujących w nurcie psychoterapii humanistycznej, humanistyczno-egzystencjalnej, integracyjnej, gestalt.
Jest założycielem (2014) Ośrodka Psychoterapii Humanistycznej w Warszawie.
W latach 2019-2024 współpracował jako superwizor z Instytutem Treningu i Edukacji Gestalt w Rzeszowie.
W latach 2015-2017 był członkiem Komisji Egzaminacyjnej w PTPG – Polskim Towarzystwie Psychoterapii Gestalt, a w latach 2017-2020 był członkiem i przewodniczącym Komisji ds. Akredytacji i Certyfikacji PTPG.
Posiada certyfikaty psychoterapeutyczne/trenerskie/superwizorskie:
- Certyfikat Psychoterapeuty (Instytut Terapii Gestalt w Krakowie), 2003
- Certyfikat Trenera (Instytut Terapii Gestalt w Krakowie), 2003
- European Certificate of Psychotherapy (EAP), 2006
- Certyfikat Superwizora (IIPG), 2009
- European Certificate of Gestalt Psychotherapy (EAGT), 2011
- Certificate for an Accredited Supervisor (EAGT), 2011
- Certyfikat Psychoterapeuty (PTPG), 2019
- Certyfikat Superwizora (PTPG), 2021
W swojej pracy odwołuje się do założeń psychoterapii humanistyczno-egzystencjalnej akcentującej podmiotowość, świadomość, wolność i odpowiedzialność. Inspirują go ponadto teorie relacji z obiektem oraz nurt postmodernistyczny, akcentujący subiektywizm i różnorodność.
Zasadniczym aspektem warsztatu jego pracy jest dialog/relacja dialogująca, zakładająca wzajemną wymianę, podmiotowość, wolność oraz szacunek dla podobieństw i różnic pomiędzy osobami.
„Psychoterapię rozumiem jako współpracę dwojga osób, której celem jest odzyskanie przez klienta wewnętrznej swobody w dokonywaniu wyborów. Jako superwizor pomagam rozwiązywać pojawiające się trudności w pracy terapeutycznej. Szczególnie bliskie jest mi wspieranie w tworzeniu i rozwijaniu przez psychoterapeutę swojego stylu pracy, opartego na osobistej specyfice i osobistym potencjale. Szczególną uwagę zwracam na aspekty etyczne zawodu psychoterapeuty, przejawiające się zarówno w warsztacie pracy, jak też w postawie terapeutycznej.”