You are currently viewing Gestalt – KLIENT

W założeniach Gestalt KLIENT jest rozumiany i doświadczamy przez psychoterapeutę, jako zorganizowana całość funkcjonująca, w określonej rzeczywistości jednocześnie będąc jej częścią.

Człowiek jest zorganizowaną całością – ciałem, emocjami, myślami, wrażeniami, spostrzeżeniami, funkcjonującą w środowisku. Jako organizm jest zdolny do samoregulacji poprzez kontakt z sobą i światem. Jakość kontaktu warunkują wzajemne zależności. Proces samoregulacji może przebiegać prawidłowo, jeśli nie pojawiają się przeszkody na drodze realizacji potrzeby. Blokowanie, przerwanie procesu samoregulacji jest doświadczane, jako dyskomfort lub zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu. W konsekwencji staje się przyczyną trudności :

  • w funkcjonowaniu,
  • emocjonalnych
  • psychicznych,
  • w relacjach.

Ponadto prowadzi do powtarzania schematów wyuczonych mnożąc kolejne niedomknięte sytuacje. Psychoterapia Gestalt skoncentrowana jest na ponownym przywróceniu funkcji samoregulacji Klienta, zlikwidowaniu przerw powstałych w procesie, uleczeniu zakłóceń, umożliwieniu domknięcia procesów przerwanych. Reakcje i sposoby poradzenia sobie z zablokowanym procesem samoregulacji wiążą się z twórczym przystosowaniem. Celem jest przetrwania i poradzenia sobie z niekorzystną zastaną rzeczywistością lub szukaniu możliwości zamiany. Pomocne w procesie adaptacji, której celem jest przetrwania są mechanizmy unikania kontaktu. Psychoterapeuta Gestalt szuka w procesie psychoterapii z Klientem możliwości zrezygnowania z mechanizmów. Jest to ważne gdyż funkcjonujące, aktywne mechanizmy blokują możliwość wchodzenia w pełen satysfakcjonujący kontakt.

Aleksandra Replin

Jeśli masz jakieś pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Serwis wykorzystuje pliki cookies w celu zagwarantowania pełnej funkcjonalności.
Wszystkie prawa zastrzeżone © WSP Gestalt 2022. wykonanie — PRESTOMEDIA.PL